آجر بازار بیماری واردات اخبار اقتصادی و بازرگانی

آجر: بازار بیماری واردات اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری درخواست اخراج آمریکایی‌ها از جایزه «بوکر»

گروهی از نویسندگان مطرح بریتانیایی خواستار منع حضور نویسندگان آمریکایی در جایزه ادبی «بوکر» شدند.

درخواست اخراج آمریکایی‌ها از جایزه «بوکر»

درخواست اخراج آمریکایی ها از جایزه «بوکر»

عبارات مهم : جایزه

گروهی از نویسندگان مطرح بریتانیایی خواستار منع حضور نویسندگان آمریکایی در جایزه ادبی «بوکر» شدند.

به گزارش ایسنا، جایزه «من بوکر» به عنوان بااهمیت ترین جایزه ادبی بریتانیا جهت ۴۰ سال فقط به نویسندگان کشورهای یکسان المنافع، انگلیسی ها و ایرلندی ها تعلق می گرفت ولی از سال ۲۰۱۴ با وضع قوانین متفاوت، تمام آثار نوشته شده است به زبان انگلیسی مشمول بر آثار نویسندگان آمریکایی نیز واجد شرایط مسابقه شدند و در دو سال گذشته «پل بیتی» (۲۰۱۶) و «جورج ساندرز» (۲۰۱۷) دو نویسنده آمریکایی موفق به کسب این جایره شدند.

حالا نارضایتی نویسندگان بریتانیایی از این عنوان به اوج خود رسیده تا جایی که گروهی از این نویسندگان که مشمول بر اشخاص نامداری چون «مارگارت اتوود»، «یان مک کلین» و «زادی اسمیت» می شوند از بنیاد جایزه ادبی بوکر درخواست کرده اند تا قانون وضع شده است در سال ۲۰۱۴ را لغو کنند؛ قانونی که بر اساس آن همه رمان های نوشته شده است به زبان انگلیسی که در بریتانیا نیز انتشار یافته واجد شرایط مسابقه در این جایزه ادبی آشنا می شود.

این گروه از نویسندگان با انتقاد از سیاست برگزارکنندگان جایزه بوکر اعلام کرده اند وضع این قانون موجب شده است که این جایزه ادبی تمایز و انحصار خود را که پیش تر تنها به نویسندگان بریتانیایی، ایرلندی و کشورهای یکسان المنافع متعلق بود از دست بدهد.

«تسا هادلی» نویسنده بریتانیایی و عضو آکادمی «فولیو» در این باره گفت: جایزه بوکر پیش از این تنها بر آثار داستانی بریتانیایی و کشورهای یکسان المنافع تمرکز می کرد و به نوعی هویتی متفاوت و متمایز داشت. رمان های نویسندگان بریتانیایی و کشورهای یکسان المنافع به نوعی با یکدیگر صحبت می کنند و قرابت دارند و با آثار داستانی آمریکایی تمایز دارند.

زمانی که «جورج ساندرز» سال گذشته موفق به کسب جایزه بوکر شد، «لولا یانگ» مدیر هیئت داوران این جایزه ادبی گفت ما به ملیت نویسندگان نگاه نمی کنیم و آن چه جهت ما اهمیت دارد خود کتاب و آن چیزی است که کتاب به ما می گوید.

پیش تر نیز 30 ناشر بریتانیایی در نامه ای درخواست کرده اند نویسندگان آمریکایی از گردونه مسابقه هر سال «من بوکر» خارج شوند و این جایزه به روال سابق برگزار شود.

فهرست نامزدهای اولیه جایزه ادبی «بوکر» در سال ۲۰۱۸ روز ۲۴ جولای (دوم مرداد) اعلام می شود.

درخواست اخراج آمریکایی‌ها از جایزه «بوکر»

واژه های کلیدی: جایزه | مسابقه | انگلیسی | آمریکایی | زبان انگلیسی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs